Priwiet. W dzisiejszym poście przyjrzymy się wielkim Rosjanom i ich wynalazkom, o których nikt nie pamięta lub nie chce pamiętać. Z wynalazcami w Rosji zawsze było dobrze, gorzej z marketingowcami. Sprawa wynalazków jest bardzo delikatna i często w historii pozostaje imię człowieka, który opatentował mechanizm, a nie wymyślił go. Oto lista rosyjskich wynalazków, o których świat niesprawiedliwie zapomniał.
1. Samochód, napędzany prądem. W 1899 roku w Petersburgu Ippolit Iwanowicz Romanow zaprezentował swój niezwykły, jak na tamte czasy, wynalazek. Samochód, a raczej dyliżans napędzany prądem, jechał wolno, często się psuł i długo się ładował. Ale jednak jeździł! Widocznie Romanow nie miał najlepszego agenta, bo nie przyszło mu do głowy to, aby opatentować swój wynalazek. W ten sposób twórca mechanizmu, wykorzystywanego do dnia dzisiejszego przy produkcji trolejbusów, pozostał nieznany. Gratulacje!
2. Kolorowe zdjęcia. 13 grudnia 1902 roku Siergiej Prokudin-Gorskij ogłosił wiadomość o wynalezieniu mechanizmu, który służył do tworzenia kolorowych diapozytywów, działających zgodnie z metodą trójkolorowej fotografii. W 1905 roku wynalazca prezentuje własny sensybilizator, który okazał się dużo lepszy od zachodnich analogów. Metoda była bardzo prosta - Proskudin-Gorskij opracował kamerę, która robiła 3 zdjęcia, przepuszczając obraz przez 3 różne filtry (czerwony, zielony i niebieski). Warto dodać, że Proskudin-Gorskij opatentował swój wynalazek, ale kokosów na tym nie zarobił. Nowa technologia mało kogo interesowała, więc wynalazca został fotografem, jeździł po całym Imperium i klepał kolorowe zdjęcia mieszkańców i krajobrazów. Zawsze coś.
3. Projektor filmowy. W 1893 roku Iosif Timczenko przy współpracy z fizykiem Lubimowym, prezentują niezwykły wynalazek, który był przez nich nazwany "ślimakiem" - specjalne urządzenie, dzięki któremu można było zmieniać klatki w stroboskopie, "uruchamiając" tym statyczny obraz. Rok później Timczenko prezentuje dopracowany mechanizm, który nazywa kinetoskopem. Dopracowana wersja miała dużo płynniejszy obraz i dłuższe filmy. Prezentacja odbyła się podczas Zjazdu Lekarzy i Wynalazców. Timczenko pokazał 2 filmy: "Rzucanie dzidy" i "Skaczący jeździec". W protokole posiedzenia, napisano o tym wydarzeniu w ten sposób: "Przedstawiciele zebrania z interesem zapoznali się z wynalazkiem sz.p. Timczenko. Zgodnie z propozycją dwóch profesorów zdecydowaliśmy wyrazić nasze podziękowania". Tak to działa w Rosji - podziękowania, zamiast pieniędzy. Niestety.
4. Sztuczne serce. Rosjanie uwielbiają psy. Wysyłają je do kosmosu i wstawiają rurki w krtań, zapewniając im światową sławę. W 1931 roku młody radziecki lekarz Władimir Demichow zademonstrował możliwość podtrzymania krwiobiegu w psim organizmie przy użyciu plastikowej pompki, napędzanej prądem. W ciągu następnych 9 lat naukowiec bawił się jak mógł - transplantował serca, płuca i inne organy, kombinował dodając drugie serce, pozostawiając jedno płuco, dodawał trzecie płuco oraz jako pierwszy transplantował serce i płuca jednocześnie. Największą sławę jednak przyniosły mu eksperymenty z przeszczepianiem psom drugiej głowy. Niestety długo takie dziwadło nie pożyło, pomogło jednak Władimirowi napisać kilka prac naukowych i dostać Nagrodę Państwową ZSRR.
5. Żarówka. Prawie każdy wie, że żarówkę opatentował Tomas Edison. Ale nie każdy wie, że Edison był też znany z tego, że osobiście nie wynalazł prawie nic. Miał on jednak niesamowitą smykałkę do interesów, patentując wszystko, co tylko się da. W 1874 roku rosyjski fizyk i wynalazca Aleksander Łodygin, opatentował żarówkę z nicią z wolframu, która jest używana w żarówkach do dziś. Jako pierwszy wymyślił też proces wypompowywania powietrza z żarówek, który wydłużył ich życie kilkakrotnie. Jak to często bywa, nikt za bardzo wynalazkiem się nie zainteresował. Nikt nie wie teraz kim był Łodygin, za to wszyscy wiedzą kim był Edison. Z marketingiem i PR'em w Rosji zawsze było słabo.
Dobrze. Teraz już wiesz, że jeśli uda ci się wymyślić coś, co zmieni świat, to i tak nie gwarantuje Ci to tego, że będziesz zapisany w historii jako odkrywca. Pamiętaj więc o patentach i dobrych agentach - to jest gwarancja sukcesu. Ucz się na błędach rosyjskich wynalazców i bierz przykład z Tomasa Edisona.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz